1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Biz

Biz

Bilim Kurgu Klasikleri
Yevgeni Zamyatin
Bilim Kurgu / Kurgu / Yabancı

Sayfa sayısı: 296
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2020
Barkod: 9786050977998

Çeviren: Özlem Asiltürk

 26. yüzyılda yaşayan bir matematikçi D-503. Tek Devlet’in egemenliğini evrene yaymak üzere yola çıkacak İntegral’in yapımında çalışıyor. Tuttuğu kayıtlarda, geçmişteki mutsuz özgür “ben”liklerden, şimdinin mutlu tutsak “biz”liğine nasıl geçildiğini anlatıyor. Halinden çok memnun, yüzyıllar önce yaşamış insanların ilkelliğine acıyor, ta ki kendi “benliğini” görene kadar.

Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünyası’na ve George Orwell’ın 1984’üne ilham veren roman… Yevgeni Zamyatin’in Sovyet Devrimi’nin ardından yazdığı ve 68 yıl boyunca Rusçada basılamayan Biz, dünya edebiyatındaki en güçlü distopyalardan biri olmayı sürdürüyor.

Yazar Hakkında

Yevgeni Zamyatin

Yazar ve gazeteci Yevgeni Zamyatin, 1884 yılında Rusya’da doğdu. 1908 yılında Petersburg’da gemi mühendisliği okudu fakat daha çok devrim hareketlerine katıldığından mesleğini çok az yapabildi. Dergilerde yazmaya başladı ve savaş karşıtı bir hikâyesinden dolayı tutuklandı. Bir dönem kaçak yaşadı. İlk distopyalardan sayılan ve politik bir taşlama olan Biz romanı, Sovyetler Birliği’nde sakıncalı bulunduğundan, İngiltere’de basıldı. Ve eserin yazıldığı dilde okunabilmesi için tam 68 yıl geçmesi gerekti.