1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Doktor Moreau’nun Adası

Doktor Moreau’nun Adası

DEX Korku Klasikleri
H.G. Wells
Korku / Kurgu / Yabancı

Sayfa sayısı: 188
Ebat: 13,7 X 21 cm
Yayın Tarihi: Haziran 2019
Barkod: 9786050963618

Bir yandan korkun bir yandan umudun varsa iki kanatlı olursun, tek kanatla uçulmaz zaten.

Mevlânâ

Bilimkurgunun en büyük ustası kabul edilen, farklı türdeki eserleri bugüne dek, pek çok sanatçıya ve yazara ilham kaynağı olan H. G. Wells, belki de gelecekten bizi ilk korkutan yazardır.

 

Edward Prendick, yaşadığı bir gemi kazası sonucu, tuhaf bir adada mahsur kalır.

Bir süre sonra insan mı hayvan mı olduğunu anlayamadığı yaratıklara dair dehşet verici gerçeği fark eder...

 

Dr. Moreau’nun Adası, viviseksiyondan ilhamını alan tüyler ürpertici hikâyesiyle doğa, bilim, evrim, ahlak ve insan üzerine derinlikli sorular sormayı başarabilmiş “sarsıcı” bir başyapıt.

“Görünürde bu yabanilerdeki illet bana da bulaşmıştı ama içimin derinliklerinden gülme isteğiyle tiksinti yükseliyordu. Uzun bir yasaklar listesini tekrarladıktan sonra bu garip ilahi yeni bir forma bürünüverdi.

‘Acının Evi onun evidir.

Yapan El onun elidir.

Yaralayan El onun elidir.

İyileştiren El onun elidir...

Çakan şimşek onundur...

Derin, tuzlu sular onundur.’

Aklıma Moreau’nun bu insanları hayvana çevirdikten sonra güdük beyinlerine kendisinin Tanrı olduğu fikrini aşılamış olabileceği gibi korkunç bir düşünce geldi.”

Yazar Hakkında

H.G. Wells

Yazar, gazeteci, sosyolog ve tarihçi Herbert George Wells 21 Eylül 1866 yılında İngiltere’de doğdu. Yedi yaşındayken ayağını kırıp evde dinlenmek zorunda kalınca okuma tutkusu başladı. Fakat on dört yaşına gelmeden maddi sorunlarla boğuşan ailesine yardım etmek için okulu bıraktı. Neyse ki 1883 yılında burs kazanıp Londra’daki Imperial College’da biyoloji eğitimi gördü. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1895’te ilk romanı Zaman Makinesi’ni yazdı, ardından birer yıl arayla Doktor Moreau’nun Adası, Görünmez Adam ve Dünyalar Savaşı’nı yayımladı. Wells bu eserleriyle, bilim kurgu edebiyatının kurucularından sayılsa da ilerleyen yıllarda tarih, politika, bilim ve mizah türünde pek çok makale, kısa öykü ve kitap yazdı.