1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Korku Klasikleri 1 Set

Korku Klasikleri 1 Set

DEX Korku Klasikleri
Oscar Wilde, Mary Wollstonecraft Shelley, Robert Luis Stevenson, H.P. Lovecraft
Korku / Kurgu / Yabancı

Sayfa sayısı: 0
Ebat: 13,8 X 21
Yayın Tarihi: Ekim 2020
Barkod: 8696602029192

DEX’ten her Korku Klasikleri 1 Set alışverişinizde kuşlu bez çanta hediye!Korku Klasikleri 1 Set 4 Kitap
Cthulhu’nun Çağrısı ve Diğer Tuhaf Öyküler
Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’in Tuhaf Vakası
Frankenstein
Dorian Grey’in Portresi

Cthulhu’nun Çağrısı ve Diğer Tuhaf Öyküler
Bir yandan korkun bir yandan umudun varsa iki kanatlı olursun, tek kanatla uçulmaz zaten. Mevlânâ

Edgar Allan Poe’nun mirasçısı ilan edilen ve “Uyandırılan her dehşet, sorumlusunu da yeryüzünden siler,” diyen Lovecraft, tıpkı yarattığı Cthulhu gibi korku edebiyatının en ilham verici mitoslarından biri. Cthulhu’nun Çağrısı, Charles Dexter Ward Vakası,  Uzaydan Gelen Renk, Karanlıkta Fısıldayan ve Deliliğin Dağlarında öykülerinde; eski çağlardan kalma ve uzun süredir geri çekilmiş bekleyen yaratıklar, canavarlar, tanrılar efsanelerin, şiirlerin arasından çıkıp yanıbaşımızda soluk almaya başlıyor. Cthulhu’nun Çağrısı ve Diğer Tuhaf Öyküler, insanlığın en eski ve en güçlü duygusu korkuyu deşen öykülerle dolu “tuhaf” bir başyapıt.

“İnsanlığın huzuru ve güvenliği için yeryüzünün en karanlık kuytu köşelerinin ve ayak değmemiş mağaralarının kendi haline bırakılması mutlak suretle zaruridir; oralara ilişilmemelidir ki uykudaki anormallikler dirilmesin, küfür gibi varlığını sürdüren korkunç varlıklar zifiri inlerinden fışkırıp yepyeni ve daha geniş çaplı fetihlere kalkışmasınlar.” Dr. Jekyll ve Mr. Hyde'ın Tuhaf Vakası

Hayatı boyunca sağlık sorunlarıyla uğraşan Robert Louis Stevenson, uzun süre gördüğü kâbuslarından yola çıkarak yazdığı Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Vakası’nda yüz yıl öncesinden bugünü görüyor.

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Vakası, erdem sahibi bir doktor ile kötülükten haz alan bir canavarın aynı bedende buluşmasını konu alıyor. Yetenekli bir doktor olarak gündüzleri toplum içinde saygın bir hayat süren Dr. Jekyll; geceleri içindeki kötülüğe teslim olup en dehşet verici arzularını tatmin etmek için Mr. Hyde’a dönüşüyor.

Bir yandan psikolojinin en gizemli konularından kişilik bölünmesine atıfta bulunan diğer yandan gelmiş geçmiş en büyük felsefi sorunsala, iyilik ile kötülüğün ahlaksal tartışmasına odaklanan kitap “çığır açan” bir başyapıt. 

“Halkın arasında daima iyi huylu ve saygın biri olma gerekliliğinin yüküyle zorlama bir hayat sürerken, istediğim anda genç bir öğrenci gibi bu yükümlülükleri üzerimden atıp özgürlük denizine atlayabilen ilk kişi de bendim. Yırtılmaz pelerinimin içinde son derece güvende olduğuma emindim. Düşünsene, aslında ben yoktum! Tek yapmam gereken kimseye görünmeden laboratuvarıma girmek ve her daim hazır tuttuğum ilacımı birkaç saniye içinde karıştırıp içmekti; bundan sonrasında, ne yapmış olursa olsun, Edward Hyde nefesin aynada bıraktığı anlık buğu gibi yok olup gidiyor; yerini, gece lambasını kıstığı çalışma odasında huzur içinde oturan, tüm şüphelere gülüp geçme şansına sahip Henry Jekyll alıyordu.”

Frankenstein
Mary Wollstonecraft Shelley, bilimkurgunun başlangıcı sayılan Frankenstein’ı, iki yüzyıl önce yazmaya başladığında henüz 18 yaşındaydı. O günden beri, ceset parçalarından diriltilmiş bir ucubenin hikâyesini anlatan roman, kanımızı dondurmaya devam ediyor.

Genç bilim insanı Victor Frankenstein yarattığı dev varlık dünyaya gözünü açtığında, ondan iğrenir ve kaçar. Başıboş kalan bu yaratık önceleri saf iyilikle doluyken, karşılaştığı tüm insanların nefretine maruz kalınca yaratıcısından intikam almaya karar verir. Frankenstein, çirkinlikten değil sevgisizlikten canavarlaştığımızı ve yarattığımız kötülükle yüzleşmekten kaçtıkça kötülüğün büyüdüğünü anlatan “lanetli” bir başyapıt.

 “Habisliğimin nedeni perişanlığım. Tüm insanlık benden nefret etmiyor mu? Benden tiksinmiyor mu? Yaratıcım olan sen bile beni paramparça etsen sevinirsin; bunu aklından çıkarma. Şimdi söyle bana, insanın benden esirgediği acımayı ben niye insana göstereyim? Beni, elinin emeğini, buzlardaki o yarıklardan birine atıp yok edebilsen buna cinayet demezsin. Peki, beni lanetleyen insana saygı mı göstermeliyim o zaman? Hâlbuki karşılıklı bir sevgiyi paylaşsak, ona zarar vermek şöyle dursun, hoşgörüsünün karşılığında şükran dolu gözyaşlarıyla emrine amade olurdum. Fakat böyle bir şey olanaksız. Yine de çaresiz bir köle gibi boyun eğmeyeceğim. Çektiğim acıların bedelini ödeteceğim. Sevgi uyandıramıyorsam korku uyandıracağım.”

Dorian Gray’in Portresi
Oscar Wilde’ın “Okuyan herkes baş karakterde kendi günahını görecek,” dediği tek romanı Dorian Gray’in Portresi edebiyatın kuşkusuz en büyük klasik eserlerinden biri... Fakat Dorian Gray’in Portresi’ni bu kadar büyük ve zamansız kılan, ahlaka, yargılara, güzelliğe, sanata, gençliğe, toplumsal normlara ve korkularımıza dair söyledikleri... Ressam Basil Hallward’ın güzelliğiyle büyüleyen genç Dorian Gray’in portresini yapması ve bu portrenin genç adamın hayatını ele geçirişini anlatan “zamansız” bir başyapıt.

“… Gençliğiniz sürerken tadını çıkarın. Can sıkıcı şeyleri dinleyerek, umutsuz başarısızlıkları gidermeye çalışarak ya da hayatınızı cahiller, sıradanlar, bayağılar için tüketerek altın günlerinizi boşa harcamayın; bunlar çağımızın sağlıksız hedefleri, sahte idealleri. Yaşayın! İçinizdeki harika hayatı yaşayın!

Hiçbir şeyi ziyan etmeyin. Hep yeni heyecanlar arayın. Hiçbir şeyden korkmayın…”

Yazar Hakkında

Oscar Wilde

1854 yılında İrlanda’da doğan Oscar Wilde oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair olarak İngiliz dilinde büyük başarı kazandı.

Babası doktor olan Oscar Wilde iyi bir eğitim gördü. Oxford Üniversitesi’nden burs kazandı. Sevdiği kadın ünlü yazar Bram Stoker ile nişanlanınca ülkesini terk etti. Paris, Londra ve Amerika’da yaşadı.

Radikal tavırları sebebiyle tutuklandı ve mahkûm oldu, bu durum, oldukça varlıklı bir aileden gelmesine rağmen fakir bir şekilde hayatının sona ermesine neden oldu.

Yazar Hakkında

Mary Wollstonecraft Shelley

1797 yılında doğan İngiliz romancı, henüz 18 yaşında yazdığı Frankeinstein romanıyla bilimkurgu ve gotik romanın kurucusu sayılmaktadır.

Romantik şair Percy Bysshe Shelley ile evlenen Mary Wollstonecraft Shelley’nin babası ünlü filozof William Godwin ve doğumunda yitirdiği annesi teorileri hala takip edilen feminist aktivist ve filozof Mary Wollstonecraf’tır.

Eşi ve çocukları dahil pek çok acı kayıp yaşayan Mary Shelley hayatının sonuna dek yazmayı bırakmamıştır.

Yazar Hakkında

Robert Luis Stevenson

1850 yılında Edinburg İskoçya’da doğan yazar, romanlarının yanı sıra şiirleri, öyküleri ve gezi yazılarıyla da ünlüdür.

Üvey oğlu için yaptığı bir define haritasından esinlenerek yazdığı Define Adası, yazarın en bilinen eseridir.

Yazarın dünyaca tanınmış bir diğer eseri Dr Jekyll ve Mr Hyde ise yazıldığı 1886 yılından beri 150’nin üzerinde film ve tiyatro eserine uyarlanmış 30 dile çevrilmiş ve bugüne kadar pek çok ülkenin çok satanlar listelerindeki yerini korumuştur.

Robert Luis Stevenson, Charles Dickens’tan sonra İngilizce dilinden diğer dillere en çok çevrilmiş yazar unvanına sahiptir.

Hastalıklı bünyesine rağmen genç yaşından itibaren dünyayı dolaşmış olan Robert Luis Stevenson, son günlerini de Samoa adasında geçirmiştir.

Yazar Hakkında

H.P. Lovecraft

Howard Phillips Lovecraft, 1890'da ABD'de dünyaya geldi. Babasını küçük yaşta kaybetti ve bunu psikolojik ve fiziksel açıdan etkiledi. Kara büyü, yasak kitaplar, ezoterizm, okültizm, farklı boyutlar temalarından büyük ölçüde etkilenen yazar; zamanla kendi mitosunu oluşturmaya başladı. Lovecraft, deniz canlılarına karşı büyük bir fobiye sahipti ve bu fobi, yazarın meşhur Cthulhu Mitosu'nun oluşmasında büyük bir etkiye sahiptir. Bilimkurgu ve korkuyu birleştiren ilk yazar anılan Lovecraft, meşhur Mitos'unu yaratarak "Kozmik Korku" adında bir türün de oluşmasını sağladı. H. P. Lovecraft, ölümüne kadar geçen sürede çok sayıda kısa öykü ve novella kaleme almıştır.