1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Dorian Gray’in Portresi

Dorian Gray’in Portresi

DEX Korku Klasikleri
Oscar Wilde
Romantik / Kurgu / Yabancı

Sayfa sayısı: 308
Ebat: 138 X 210
Yayın Tarihi: Haziran 2018
Barkod: 9786050953060

Bir yandan korkun bir yandan umudun varsa iki kanatlı olursun, tek kanatla uçulmaz zaten. 

Mevlânâ

 

Oscar Wilde’ın “Okuyan herkes baş karakterde kendi günahını görecek,” dediği tek romanı Dorian Gray’in Portresi edebiyatın kuşkusuz en büyük klasik eserlerinden biri... Fakat Dorian Gray’in Portresi’ni bu kadar büyük ve zamansız kılan, ahlaka, yargılara, güzelliğe, sanata, gençliğe, toplumsal normlara ve korkularımıza dair söyledikleri... Ressam Basil Hallward’ın güzelliğiyle büyüleyen genç Dorian Gray’in portresini yapması ve bu portrenin genç adamın hayatını ele geçirişini anlatan “zamansız” bir başyapıt.

 

“… Gençliğiniz sürerken tadını çıkarın. Can sıkıcı şeyleri dinleyerek, umutsuz başarısızlıkları gidermeye çalışarak ya da hayatınızı cahiller, sıradanlar, bayağılar için tüketerek altın günlerinizi boşa harcamayın; bunlar çağımızın sağlıksız hedefleri, sahte idealleri. Yaşayın! İçinizdeki harika hayatı yaşayın!

Hiçbir şeyi ziyan etmeyin. Hep yeni heyecanlar arayın. Hiçbir şeyden korkmayın…”

Yazar Hakkında

Oscar Wilde

1854 yılında İrlanda’da doğan Oscar Wilde oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair olarak İngiliz dilinde büyük başarı kazandı.

Babası doktor olan Oscar Wilde iyi bir eğitim gördü. Oxford Üniversitesi’nden burs kazandı. Sevdiği kadın ünlü yazar Bram Stoker ile nişanlanınca ülkesini terk etti. Paris, Londra ve Amerika’da yaşadı.

Radikal tavırları sebebiyle tutuklandı ve mahkûm oldu, bu durum, oldukça varlıklı bir aileden gelmesine rağmen fakir bir şekilde hayatının sona ermesine neden oldu.