1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Dr.Jekyll ve Mr.Hyde'ın Tuhaf Vakası

Dr.Jekyll ve Mr.Hyde'ın Tuhaf Vakası

DEX Korku Klasikleri
Robert Luis Stevenson
Korku / Kurgu / Yabancı

Sayfa sayısı: 120
Ebat: 13,7 X 21 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2018
Barkod: 9786050955743

Hayatı boyunca sağlık sorunlarıyla uğraşan Robert Louis Stevenson, uzun süre gördüğü kâbuslarından yola çıkarak yazdığı Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Vakası’nda yüz yıl öncesinden bugünü görüyor.

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Vakası, erdem sahibi bir doktor ile kötülükten haz alan bir canavarın aynı bedende buluşmasını konu alıyor. Yetenekli bir doktor olarak gündüzleri toplum içinde saygın bir hayat süren Dr. Jekyll; geceleri içindeki kötülüğe teslim olup en dehşet verici arzularını tatmin etmek için Mr. Hyde’a dönüşüyor.

Bir yandan psikolojinin en gizemli konularından kişilik bölünmesine atıfta bulunan diğer yandan gelmiş geçmiş en büyük felsefi sorunsala, iyilik ile kötülüğün ahlaksal tartışmasına odaklanan kitap “çığır açan” bir başyapıt. 

“Halkın arasında daima iyi huylu ve saygın biri olma gerekliliğinin yüküyle zorlama bir hayat sürerken, istediğim anda genç bir öğrenci gibi bu yükümlülükleri üzerimden atıp özgürlük denizine atlayabilen ilk kişi de bendim. Yırtılmaz pelerinimin içinde son derece güvende olduğuma emindim. Düşünsene, aslında ben yoktum! Tek yapmam gereken kimseye görünmeden laboratuvarıma girmek ve her daim hazır tuttuğum ilacımı birkaç saniye içinde karıştırıp içmekti; bundan sonrasında, ne yapmış olursa olsun, Edward Hyde nefesin aynada bıraktığı anlık buğu gibi yok olup gidiyor; yerini, gece lambasını kıstığı çalışma odasında huzur içinde oturan, tüm şüphelere gülüp geçme şansına sahip Henry Jekyll alıyordu.”

Yazar Hakkında

Robert Luis Stevenson

1850 yılında Edinburg İskoçya’da doğan yazar, romanlarının yanı sıra şiirleri, öyküleri ve gezi yazılarıyla da ünlüdür.

Üvey oğlu için yaptığı bir define haritasından esinlenerek yazdığı Define Adası, yazarın en bilinen eseridir.

Yazarın dünyaca tanınmış bir diğer eseri Dr Jekyll ve Mr Hyde ise yazıldığı 1886 yılından beri 150’nin üzerinde film ve tiyatro eserine uyarlanmış 30 dile çevrilmiş ve bugüne kadar pek çok ülkenin çok satanlar listelerindeki yerini korumuştur.

Robert Luis Stevenson, Charles Dickens’tan sonra İngilizce dilinden diğer dillere en çok çevrilmiş yazar unvanına sahiptir.

Hastalıklı bünyesine rağmen genç yaşından itibaren dünyayı dolaşmış olan Robert Luis Stevenson, son günlerini de Samoa adasında geçirmiştir.