1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Frankenstein

Frankenstein

DEX Korku Klasikleri
Mary Wollstonecraft Shelley
Edebiyat / Kurgu Dışı / Yabancı

Sayfa sayısı: 296
Ebat: 138 x 210
Yayın Tarihi: Temmuz 2018
Barkod: 9786050954111

Mary Wollstonecraft Shelley, bilimkurgunun başlangıcı sayılan Frankenstein’ı, iki yüzyıl önce yazmaya başladığında henüz 18 yaşındaydı. O günden beri, ceset parçalarından diriltilmiş bir ucubenin hikâyesini anlatan roman, kanımızı dondurmaya devam ediyor.

Genç bilim insanı Victor Frankenstein yarattığı dev varlık dünyaya gözünü açtığında, ondan iğrenir ve kaçar. Başıboş kalan bu yaratık önceleri saf iyilikle doluyken, karşılaştığı tüm insanların nefretine maruz kalınca yaratıcısından intikam almaya karar verir. Frankenstein, çirkinlikten değil sevgisizlikten canavarlaştığımızı ve yarattığımız kötülükle yüzleşmekten kaçtıkça kötülüğün büyüdüğünü anlatan “lanetli” bir başyapıt.

 “Habisliğimin nedeni perişanlığım. Tüm insanlık benden nefret etmiyor mu? Benden tiksinmiyor mu? Yaratıcım olan sen bile beni paramparça etsen sevinirsin; bunu aklından çıkarma. Şimdi söyle bana, insanın benden esirgediği acımayı ben niye insana göstereyim? Beni, elinin emeğini, buzlardaki o yarıklardan birine atıp yok edebilsen buna cinayet demezsin. Peki, beni lanetleyen insana saygı mı göstermeliyim o zaman? Hâlbuki karşılıklı bir sevgiyi paylaşsak, ona zarar vermek şöyle dursun, hoşgörüsünün karşılığında şükran dolu gözyaşlarıyla emrine amade olurdum. Fakat böyle bir şey olanaksız. Yine de çaresiz bir köle gibi boyun eğmeyeceğim. Çektiğim acıların bedelini ödeteceğim. Sevgi uyandıramıyorsam korku uyandıracağım.”

Yazar Hakkında

Mary Wollstonecraft Shelley

1797 yılında doğan İngiliz romancı, henüz 18 yaşında yazdığı Frankeinstein romanıyla bilimkurgu ve gotik romanın kurucusu sayılmaktadır.

Romantik şair Percy Bysshe Shelley ile evlenen Mary Wollstonecraft Shelley’nin babası ünlü filozof William Godwin ve doğumunda yitirdiği annesi teorileri hala takip edilen feminist aktivist ve filozof Mary Wollstonecraf’tır.

Eşi ve çocukları dahil pek çok acı kayıp yaşayan Mary Shelley hayatının sonuna dek yazmayı bırakmamıştır.